PTR060V0075-TR
PTR060V0075-TR
PTR060V0075-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0075-TR
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0075-TR
Series PTR060V
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
Current - Trip (It) 1.5 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.598" (15.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 250 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 600 mOhms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTR060V0075-BK PTR060V0075-BK1 PTR060V0075-TR1 PTR060V0010-BK
Part Number PTR060V0075-BK PTR060V0075-BK1 PTR060V0075-TR1 PTR060V0010-BK
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL