RD10RA4CGR
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Request for Quotation
RD10RA4CGR
lmages are for reference only.RD10RA4CGR
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA4CGR
| Category | Switches - DIP Switches - |
| Manufacturer | CIT Relay and Switch |
| Series | RD10 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Circuit | BCD Complement |
| Number of Positions | 4 |
| Current Rating (Amps) | 150mA |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Actuator Level | Flush, Recessed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.268" (6.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Body Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Length | 0.394" (10.00mm) |