RD10RA4CGT
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Request for Quotation
RD10RA4CGT
lmages are for reference only.RD10RA4CGT
Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA4CGT
| Series | RD10 |
| Packaging | Tube |
| Number of Positions | 4 |
| Current Rating (Amps) | 150mA |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.268" (6.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Body Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Length | 0.394" (10.00mm) |