RD10RA4CVBT
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Request for Quotation
RD10RA4CVBT
lmages are for reference only.RD10RA4CVBT
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA4CVBT
| Category | Switches - DIP Switches - |
| Manufacturer | CIT Relay and Switch |
| Series | RD10 |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Circuit | BCD Complement |
| Number of Positions | 4 |
| Current Rating (Amps) | 150mA |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Actuator Level | Flush, Recessed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Body Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length | 0.394" (10.00mm) |