RD10RA4CVAT
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Request for Quotation
RD10RA4CVAT
lmages are for reference only.RD10RA4CVAT
Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA4CVAT
| Series | RD10 |
| Packaging | Tube |
| Number of Positions | 4 |
| Current Rating (Amps) | 150mA |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Body Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length | 0.394" (10.00mm) |