RP75H-11015SRW/N
RP75H-11015SRW/N
RP75H-11015SRW/N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP75H-11015SRW/N
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 75W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Half Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 43V - 160V Input
Quick Inquiry
RP75H-11015SRW/N
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 91%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Half Brick
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number RP75H-11015
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP75H-11015SRW/N-HC RP75H-11015SRW/P RP75H-11015SRW/P-HC RP75H-11012SRW/N
Part Number RP75H-11015SRW/N-HC RP75H-11015SRW/P RP75H-11015SRW/P-HC RP75H-11012SRW/N
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 12V 75W