RP75H-11015SRW/P-HC
RP75H-11015SRW/P-HC
RP75H-11015SRW/P-HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP75H-11015SRW/P-HC
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 75W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 43V - 160V Input
Quick Inquiry
RP75H-11015SRW/P-HC
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 91%
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.95" H (61.0mm x 57.9mm x 24.1mm)
Standard Number -
Base Product Number RP75H-11015
Voltage - Isolation 3 kV