RP75H-11015SRW/P
RP75H-11015SRW/P
RP75H-11015SRW/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP75H-11015SRW/P
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 75W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 43V - 160V Input
Quick Inquiry
RP75H-11015SRW/P
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 91%
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Standard Number -
Base Product Number RP75H-11015
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP75H-11015SRW/N RP75H-11015SRW/N-HC RP75H-11015SRW/P-HC RP75H-11012SRW/N
Part Number RP75H-11015SRW/N RP75H-11015SRW/N-HC RP75H-11015SRW/P-HC RP75H-11012SRW/N
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 15V 75W DC DC CONVERTER 12V 75W