RP75H-11048SRW/N
RP75H-11048SRW/N
RP75H-11048SRW/N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP75H-11048SRW/N
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 48V 77W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Half Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.6A 43V - 160V Input
Quick Inquiry
RP75H-11048SRW/N
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.6A
Power (Watts) 77 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 90%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Half Brick
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number RP75H-11048
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP75H-11048SRW/N-HC RP75H-11048SRW/P RP75H-11048SRW/P-HC RP75H-11005SRW/N
Part Number RP75H-11048SRW/N-HC RP75H-11048SRW/P RP75H-11048SRW/P-HC RP75H-11005SRW/N
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 48V 77W DC DC CONVERTER 48V 77W DC DC CONVERTER 48V 77W DC DC CONVERTER 5V 75W