RT9166A-25GG
RT9166A-25GG
RT9166A-25GG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9166A-25GG
  • Manufacturer
    Richtek USA Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT223
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-261-4, TO-261AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-223
Quick Inquiry
RT9166A-25GG
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Richtek USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output 600mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number RT9166
Current - Supply (Max) -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RT9166A-25GGL RT9166A-25GX RT9166A-25GXL RT9166A-20GXL
Part Number RT9166A-25GGL RT9166A-25GX RT9166A-25GXL RT9166A-20GXL
Manufacturer Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT223 IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-3 IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-3 IC REG LINEAR 2V 600MA SOT89-3