RT9166A-25GGL
RT9166A-25GGL
RT9166A-25GGL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9166A-25GGL
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT223
  • Package
    TO-261-4, TO-261AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-223
Quick Inquiry
RT9166A-25GGL
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output 600mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)