RT9166A-25GXL
RT9166A-25GXL
RT9166A-25GXL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9166A-25GXL
  • Manufacturer
    Richtek USA Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-3
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-243AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-89-3
Quick Inquiry
RT9166A-25GXL
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Richtek USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output 600mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)