RT9166A-25GX
RT9166A-25GX
RT9166A-25GX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RT9166A-25GX
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-3
  • Package
    TO-243AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-89-3
Quick Inquiry
RT9166A-25GX
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output 600mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number RT9166
Current - Supply (Max) -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RT9166A-25GG RT9166A-25GGL RT9166A-25GXL RT9166A-20GXL
Part Number RT9166A-25GG RT9166A-25GGL RT9166A-25GXL RT9166A-20GXL
Manufacturer Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT223 IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT223 IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-3 IC REG LINEAR 2V 600MA SOT89-3