S-817B59AMC-CXWT2G
S-817B59AMC-CXWT2G
S-817B59AMC-CXWT2G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-817B59AMC-CXWT2G
  • Description
    IC REG LINEAR 5.9V 75MA SOT23-5
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA SOT-23-5
Quick Inquiry
S-817B59AMC-CXWT2G
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-817
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 10mA
Current - Output 75mA
Current - Quiescent (Iq) 2.5 µA
PSRR -
Control Features -
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)