S-817B59AUA-CXWT2G
S-817B59AUA-CXWT2G
S-817B59AUA-CXWT2G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-817B59AUA-CXWT2G
  • Description
    IC REG LINEAR 5.9V 75MA SOT89-3
  • Package
    TO-243AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA SOT-89-3
Quick Inquiry
S-817B59AUA-CXWT2G
Series S-817
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 10mA
Current - Output 75mA
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)