S-817B59AUA-CXWT2U
Manufacturer
ABLIC Inc.Description
IC REG LINEAR 5.9V 75MA SOT89-3
Datasheet
DatasheetPackage
TO-243AA
Request for Quotation
S-817B59AUA-CXWT2U
lmages are for reference only.S-817B59AUA-CXWT2U
DatasheetTO-243AA
Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA SOT-89-3
S-817B59AUA-CXWT2U
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5.9V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.23V @ 10mA |
| Current - Output | 75mA |
| Protection Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |