S-817B59AY-B2-U
S-817B59AY-B2-U
S-817B59AY-B2-U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-817B59AY-B2-U
  • Description
    IC REG LINEAR 5.9V 75MA TO92-3
  • Package
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA TO-92-3
Quick Inquiry
S-817B59AY-B2-U
Series S-817
Packaging Bulk
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 10mA
Current - Output 75mA
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)