SM108035003FE
SM108035003FE
SM108035003FE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM108035003FE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 500K OHM 1% 2.5W RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
500 kOhms ±1% 2.5W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Non-Inductive Thick Film
Quick Inquiry
SM108035003FE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series Slim-Mox
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2.5W
Composition Thick Film
Features High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)