SM108035005FE
SM108035005FE
SM108035005FE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM108035005FE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 50M OHM 1% 2.5W RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
50 MOhms ±1% 2.5W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Non-Inductive Thick Film
Quick Inquiry
SM108035005FE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series Slim-Mox
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2.5W
Composition Thick Film
Features High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SM108035005FE SM108035003FE SM108035004FE SM108035006FE
Part Number SM108035005FE SM108035003FE SM108035004FE SM108035006FE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 50M OHM 1% 2.5W RADIAL RES 500K OHM 1% 2.5W RADIAL RES 5M OHM 1% 2.5W RADIAL RES 500M OHM 1% 2.5W RADIAL