SMBJ54CA-HRA
SMBJ54CA-HRA
SMBJ54CA-HRA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ54CA-HRA
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Quick Inquiry
SMBJ54CA-HRA
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series SMBJ-HRA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)