UCZ1V100MCL1GS
UCZ1V100MCL1GS
UCZ1V100MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCZ1V100MCL1GS
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.6Ohm 1000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
UCZ1V100MCL1GS
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UCZ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 34.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)