UCZ1V101MCL1GS
UCZ1V101MCL1GS
UCZ1V101MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCZ1V101MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
UCZ1V101MCL1GS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)