UCZ1V102MNS1MS
UCZ1V102MNS1MS
UCZ1V102MNS1MS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCZ1V102MNS1MS
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 47mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
UCZ1V102MNS1MS
Manufacturer Nichicon
Series UCZ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 47mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)