UPJ1J151MPD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
UPJ1J151MPD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
150 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
UPJ1J151MPD
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 150 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 665 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 950 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Product Attribute |  |
| Part Number | UPJ1J151MHD6 | UPJ1J151MHD6TO | UPJ1J151MPD1TD | UPJ1J100MDD |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH |