UPJ1J270MED
UPJ1J270MED
UPJ1J270MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ1J270MED
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 27UF 20% 63V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
27 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ1J270MED
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 27 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 640 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ1J270MED1TD UPJ1J100MDD UPJ1J100MDD1TA UPJ1J101MHD6
Part Number UPJ1J270MED1TD UPJ1J100MDD UPJ1J100MDD1TA UPJ1J101MHD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 27UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH