UVK1C471MPD1TA
UVK1C471MPD1TA
UVK1C471MPD1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK1C471MPD1TA
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK1C471MPD1TA
Series UVK
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 660 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)