UVR1E153MRD
UVR1E153MRD
UVR1E153MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1E153MRD
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1E153MRD
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.37 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR1E153MRA UVR1E153MRD UVR1E153MRD6 UVR1E100MDA
Part Number UVR1E153MRA UVR1E153MRD UVR1E153MRD6 UVR1E100MDA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH