V05E75AUTO
V05E75AUTO
V05E75AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V05E75AUTO
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 120V 400A DISC 5MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
120 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V05E75AUTO
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Current - Surge 400 A
Energy 3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V05E75AUTOL2T V05E11P V05E11PL2B V05E14AUTO
Part Number V05E75AUTOL2T V05E11P V05E11PL2B V05E14AUTO
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 120V 400A DISC 5MM VARISTOR 18V 500A DISC 5MM VARISTOR 18V 500A DISC 5MM VARISTOR 22V 400A DISC 5MM