V05E75AUTOL2T
V05E75AUTOL2T
V05E75AUTOL2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V05E75AUTOL2T
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 120V 400A DISC 5MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
120 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V05E75AUTOL2T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Current - Surge 400 A
Energy 3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm