V0603MHS12A
V0603MHS12A
V0603MHS12A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V0603MHS12A
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 55V 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
V0603MHS12A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series MHS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) -
Varistor Voltage (Typ) -
Varistor Voltage (Max) -
Current - Surge -
Energy 0.015J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 12 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)