V0603MHS12FR
V0603MHS12FR
V0603MHS12FR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V0603MHS12FR
  • Description
    VARISTOR 55V 1A 0603
  • Delivery Services
1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
V0603MHS12FR
Series MHS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Max) -
Current - Surge 1 A
Energy 0.015J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 12 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)