V10H20PL2B
V10H20PL2B
V10H20PL2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10H20PL2B
  • Description
    VARISTOR 33V 1.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
33 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10H20PL2B
Series HMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 1.5 kA
Energy 10J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 3400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm