V10H230P
V10H230P
V10H230P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10H230P
  • Description
    VARISTOR 360V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
360 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10H230P
Series HMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 595 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 60J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10H230AUTO V10H230AUTO3T V10H230PL1A V10H230PL1T
Part Number V10H230AUTO V10H230AUTO3T V10H230PL1A V10H230PL1T
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F RADIAL VARISTOR 10MM VARISTOR 360V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 360V 3.5KA DISC 10MM