V10H230AUTO
V10H230AUTO
V10H230AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10H230AUTO
  • Description
    RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
360 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10H230AUTO
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10H230AUTO3T V10H20AUTO V10H20P V10H20PL1A
Part Number V10H230AUTO3T V10H20AUTO V10H20P V10H20PL1A
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RADIAL VARISTOR 10MM RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F VARISTOR 33V 1.5KA DISC 10MM VARISTOR 33V 1.5KA DISC 10MM