V10H230PL1A
V10H230PL1A
V10H230PL1A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10H230PL1A
  • Description
    VARISTOR 360V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
360 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10H230PL1A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HMOV™
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 60J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm