V300LU2PX2855
V300LU2PX2855
V300LU2PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300LU2PX2855
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 490V 1.2KA DISC 7MM
  • Package
    Disc 7mm
  • Delivery Services
490 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Quick Inquiry
V300LU2PX2855
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LU
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 405 V
Varistor Voltage (Min) 441 V
Varistor Voltage (Typ) 490 V
Varistor Voltage (Max) 539 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 25J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm