VYB10W-Q48-D5
VYB10W-Q48-D5
VYB10W-Q48-D5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VYB10W-Q48-D5
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-5V 10W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1A, 1A 18V - 72V Input
Quick Inquiry
VYB10W-Q48-D5
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series VYB10W (10W)
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A, 1A
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 78%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15 VYB10W-Q48-D5 VYB10W-Q48-S12
Part Number VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15 VYB10W-Q48-D5 VYB10W-Q48-S12
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER +/-12V 10W DC DC CONVERTER +/-15V 10W DC DC CONVERTER +/-5V 10W DC DC CONVERTER 12V 10W