VYB10W-Q48-S15
VYB10W-Q48-S15
VYB10W-Q48-S15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VYB10W-Q48-S15
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 10W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 666mA 18V - 72V Input
Quick Inquiry
VYB10W-Q48-S15
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series VYB10W (10W)
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 666mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 83%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VYB10W-Q48-S12 VYB10W-Q48-S15 VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15
Part Number VYB10W-Q48-S12 VYB10W-Q48-S15 VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 10W DC DC CONVERTER 15V 10W DC DC CONVERTER +/-12V 10W DC DC CONVERTER +/-15V 10W