VYB10W-Q48-S15
VYB10W-Q48-S15
VYB10W-Q48-S15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VYB10W-Q48-S15
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 10W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 666mA 18V - 72V Input
Quick Inquiry
VYB10W-Q48-S15
Manufacturer CUI Inc.
Series VYB10W (10W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 666mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 83%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VYB10W-Q48-S12 VYB10W-Q48-S15 VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15
Part Number VYB10W-Q48-S12 VYB10W-Q48-S15 VYB10W-Q48-D12 VYB10W-Q48-D15
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 10W DC DC CONVERTER 15V 10W DC DC CONVERTER +/-12V 10W DC DC CONVERTER +/-15V 10W