WD2F100WB3AR300
WD2F100WB3AR300
WD2F100WB3AR300
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WD2F100WB3AR300
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCPT 100POS SMD GOLD
  • Delivery Services
104 (100 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Quick Inquiry
WD2F100WB3AR300
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer JAE Electronics
Series WD2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions 104 (100 + 4 Power)
Pitch 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2
Mounting Type Surface Mount
Features Board Guide
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 11.8µin (0.30µm)
Mated Stacking Heights -
Height Above Board 0.457" (11.60mm)