WD2F144WB5R400
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN RCPT 144POS SMD GOLD
Request for Quotation
WD2F144WB5R400
lmages are for reference only.WD2F144WB5R400
CONN RCPT 144POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
148 (144 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
WD2F144WB5R400
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | WD2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 148 (144 + 4 Power) |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 11.8µin (0.30µm) |
| Mated Stacking Heights | 13.25mm |
| Height Above Board | 0.274" (6.95mm) |