XF16M00000S110
XF16M00000S110
XF16M00000S110
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XF16M00000S110
  • Manufacturer
    TGS
  • Description
    CRYSTAL 16M 20PPM, 8PF 4 Pads, S
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
16 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
XF16M00000S110
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer TGS
Series CM32
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 8pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute XF16M00000S110 XF16M00000S409 XF16M00000S409 XF16M00000S410
Part Number XF16M00000S110 XF16M00000S409 XF16M00000S409 XF16M00000S410
Manufacturer TGS TGS TGS TGS
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 16M 20PPM, 8PF 4 Pads, S CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 9pF 4 Pads CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 9pF 4 Pads CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 10pF 4 Pads