XF16M00000S412
XF16M00000S412
XF16M00000S412
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XF16M00000S412
  • Manufacturer
    TGS
  • Description
    CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 12pF 4 Pads
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
16 MHz ±10ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
XF16M00000S412
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer TGS
Series CM32
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Load Capacitance 12pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute XF16M00000S410 XF16M00000S410 XF16M00000S412 XF16M00000S418
Part Number XF16M00000S410 XF16M00000S410 XF16M00000S412 XF16M00000S418
Manufacturer TGS TGS TGS TGS
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 10pF 4 Pads CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 10pF 4 Pads CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 12pF 4 Pads CRYSTAL 16MHZ 50ppm, 18pF 4 Pads