XF16M00000S409
XF16M00000S409
XF16M00000S409
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XF16M00000S409
  • Manufacturer
    TGS
  • Description
    CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 9pF 4 Pads
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
16 MHz ±10ppm Crystal 9pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
XF16M00000S409
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer TGS
Series CM32
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Load Capacitance 9pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute XF16M00000S409 XF16M00000S110 XF16M00000S110 XF16M00000S410
Part Number XF16M00000S409 XF16M00000S110 XF16M00000S110 XF16M00000S410
Manufacturer TGS TGS TGS TGS
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 9pF 4 Pads CRYSTAL 16M 20PPM, 8PF 4 Pads, S CRYSTAL 16M 20PPM, 8PF 4 Pads, S CRYSTAL 16MHZ 10ppm, 10pF 4 Pads