XGL4020-152MEC
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 1.5UH 11.1A 14.3 MOHM
Datasheet
DatasheetPackage
1616 (4040 Metric)
Request for Quotation
XGL4020-152MEC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1.5 µH Shielded Molded Inductor 11.1 A 14.3mOhm Max 1616 (4040 Metric)
XGL4020-152MEC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | XGL4020 |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | Metal Composite |
| Inductance | 1.5 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 11.1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 7.5A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 14.3mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 45MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1616 (4040 Metric) |
| Supplier Device Package | 1616 |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |