XGL4020-222MEC
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 2.2UH 8.9A 21.5MOHM SM
Request for Quotation
XGL4020-222MEC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8.9 A 21.5mOhm Max 1616 (4040 Metric)
XGL4020-222MEC
| Material - Core | Metal Composite |
| Inductance | 2.2 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 8.9 A |
| Current - Saturation (Isat) | 6.2A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 21.5mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 40MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Supplier Device Package | 1616 |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |