XGL4020-251MEC
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 250NH 24A 3 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
1616 (4040 Metric)
Request for Quotation
XGL4020-251MEC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
250 nH Shielded Molded Inductor 24 A 3mOhm Max 1616 (4040 Metric)
XGL4020-251MEC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | XGL4020 |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | Metal Composite |
| Inductance | 250 nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 24 A |
| Current - Saturation (Isat) | 16.5A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 3mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 130MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1616 (4040 Metric) |
| Supplier Device Package | 1616 |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |