XGL4020-562MEC
XGL4020-562MEC
XGL4020-562MEC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XGL4020-562MEC
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 5.6UH 5.3A 53.6MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1616 (4040 Metric)
  • Delivery Services
5.6 µH Shielded Molded Inductor 5.3 A 53.6mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Quick Inquiry
XGL4020-562MEC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series XGL4020
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 5.6 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.3 A
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 53.6mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 22MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)