YPBJ0025T
YPBJ0025T
YPBJ0025T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    YPBJ0025T
  • Manufacturer
    Amphenol Thermometrics
  • Description
    PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 50 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
YPBJ0025T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Amphenol Thermometrics
Series YP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Ceramic
Voltage - Max 80V
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Current - Trip (It) 110 mA
Current - Max 1 A
Resistance - 25°C (Typ) 25 Ohms
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)