Part Number
YPBJ5.60T
Manufacturer
Amphenol ThermometricsDescription
PTC RESET FUSE 80V 130MA RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Disc
In Stock
72,817 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

YPBJ5.60T
lmages are for reference only.YPBJ5.60T
PTC RESET FUSE 80V 130MA RADIAL
DatasheetRadial, Disc
72,817 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 130 mA Ih Through Hole Radial, Disc
YPBJ5.60T

| Category | Circuit Protection - PTC Resettable Fuses - |
| Manufacturer | Amphenol Thermometrics |
| Series | YP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Ceramic |
| Voltage - Max | 80V |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 130 mA |
| Current - Trip (It) | 265 mA |
| Current - Max | 4.3 A |
| Resistance - 25°C (Typ) | 5.6 Ohms |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.433" Dia x 0.138" T (11.00mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Approval Agency | CECC |
| Time to Trip | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | - |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | YPBJ |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | YPBJ0025T | YPBJ0055T | YPBJ2.30T | YPBJ3.70T |
| Manufacturer | Amphenol Thermometrics | Amphenol Thermometrics | Amphenol Thermometrics | Amphenol Thermometrics |
| RoHS Status | ||||
| Description | PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL | PTC RESET FUSE 80V 30MA RADIAL | PTC RESET FUSE 80V 245MA RADIAL | PTC RESET FUSE 80V 170MA RADIAL |
| Series | YP | YP | YP | YP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |