YPBJ5.60T
Manufacturer
Amphenol ThermometricsDescription
PTC RESET FUSE 80V 130MA RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Disc
Request for Quotation
YPBJ5.60T
lmages are for reference only.YPBJ5.60T
DatasheetRadial, Disc
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 130 mA Ih Through Hole Radial, Disc
YPBJ5.60T
| Category | Circuit Protection - PTC Resettable Fuses - |
| Manufacturer | Amphenol Thermometrics |
| Series | YP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Ceramic |
| Voltage - Max | 80V |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 130 mA |
| Current - Trip (It) | 265 mA |
| Current - Max | 4.3 A |
| Resistance - 25°C (Typ) | 5.6 Ohms |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.433" Dia x 0.138" T (11.00mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |